U OŠ Meje i ove godine organizirano je natjecanje iz informatike i logičkog razmišljanja Dabar. Na natjecanju koje je održano od 8.-12. studenoga sudjelovalo je gotovo 77 učenika naše škole u ukupno 3 kategorije uzrasta.
Zahvaljujemo se svim učenicima na sudjelovanju, a posebno pohvaljujemo učenike koji su se plasirali među 10% najboljih u Republici Hrvatskoj i time osvojili zlatne Dabrove diplome: Fabijan K. (6. b), Laura T. (5. b), Kiara D. (6. a), Duje J. (5. b) i Duje L. (6. b)
Više o natjecanju kao i o ovogodišnjim rezultatima pročitajte pod Opširnije.
Republika Hrvatska je od 2016. godine uključena u međunarodnu inicijativu Bebras (Dabar) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja, a od 2016. u izradi zadataka sudjeluju i hrvatske učiteljice i učitelji.
Dabar se izvrsno nadovezuje na kurikularnu reformu kojom se potiče razvoj računalnog razmišljanja od prvog razreda osnovne škole kroz rješavanje primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje čime se postupno uvodi učenike u svijet digitalne tehnologije.
Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga “Suradnici u učenju” uz podršku Hrvatskog saveza informatičara, Visokog učilišta Algebra i CARNET-a, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Prvo natjecanje Dabar u Hrvatskoj održano je u studenom 2016. s 5624 sudionika. Već sljedeće godine interes za sudjelovanjem u natjecanju je pokazalo više od 430 škola a sudjelovalo je 15247 učenika u svih 5 kategorija. 2019. godinu obilježili smo s 24769 natjecatelja, a 2020. s 36 491 sudionikom.
Ove školske godine sudjelovalo je čak 42553 natjecatelja te su ostvareni sljedeći rezultati:
(Udruga Suradnici u učenju)
Drage učenice i učenici, poštovani roditelji,
Razvoj računalne znanosti omogućio je stvaranje informacijsko-komunikacijske tehnologije koja je snažno i temeljito promijenila svijet oko nas. Računala su primijenjena u svim područjima današnjeg života. Digitalna pismenost je danas neophodna svakom pojedincu. Većina poslova 21. stoljeća zahtijeva razumijevanje i primjenu računalne znanosti.
Učenje Informatike priprema učenika za mnoga područja djelovanja. Učenici će postati informatički pismeni; razvijati digitalnu mudrost, kritičko mišljenje, kreativnost i inovativnost; razvijati računalno razmišljanje, sposobnost rješavanja problema i vještinu programiranja, razumjeti i primjenjivati sigurnosne preporuke.
Nastava informatike u osnovnoj školi u 5. i 6. razredu je obavezan predmet, a u 7. i 8. izborni. Nastava informatike se realizira u skladu s odrednicama novog kurikularnog predmeta Informatika pripremljenog u sklopu cjelovite kurikularne reforme.
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2018_03_22_436.html
Domene novog kurikuluma:
Koristimo pametnu ploču u nastavi. Računala omogućavaju izvođenje svih potrebnih programa.
Na nastavi informatike ćemo usvajati sve sadržaje propisane nastavnim planom i programom koristeći komplet Školske knjige: udžbenik, radnu bilježnicu i digitalne višemedijske materijale.
Nastavnici:
Josip Reić
Nina Mikelić
Marijana Polić Kuko