Povijest Osnovne škole Meje

Kamen temeljac Osnovne škole Meje postavljen je 15. studenoga 1959. godine. Izgradnja škole vršila se u etapama:

• 1960. - u prvoj etapi 1960. godine izgrađeno je 12 učionica
  • 1961. - praktikumi, kabinet i upravni dio završeni su 1961. godine kada je škola i svečano otvorena (5. veljače 1961.).
  • 1984. - sportska dvorana, društvene prostorije i kotlovnica izgrađeni su 1984. godine

Svečanost otvaranja škole održala se pred južnom fasadom zgrade na svečano uređenoj tribini.

Ime škole mijenjalo se u više navrata. Najprije se zvala Narodna osnovna škola Meje ili 15. osnovna škola, zatim Osnovna škola Duško Mrduljaš, a danas Osnovna škola Meje.

Škola je tijekom svoga rada bila prva u Republici i regiji. Bila je prva koja je uvela petodnevni radni tjedan. Bila je i prva koja je organizirala cjelodnevni program boravka djece (1972./73. godine.).

Naša je škola uvijek djelovala u skladu s vremenom, prostorom i zahtjevima suvremenog društva.

Godine 1975. su se formirala i odjeljenja  za obrazovanje odraslih. Mnogi odrasli, koji iz bilo kojih razloga nisu uspjeli završiti osnovnu školu, mogli su to ostvariti u OŠ Duško Mrduljaš, kako se onda zvala škola.

Dugogodišnji ravnatelj poznat po umješnosti da se usklade svi zahtjevi različitih oblika i posebnih sadržaja je bio Vice Knezović. I danas ga se sjećaju generacije učenika i njihovih roditelja sa zahvalnošću.

Sedamdesetih godina škola je proglašena UZORNOM ŠKOLOM u Republici Hrvatskoj i dodijeljena joj je Nagrada grada Splita.

Trebalo bi prilično vremena da se pobroje sva prva mjesta, natjecanja, sudjelovanja, susreti s poznatim osobama, humanitarne akcije, pjevački nastupi, folklorne smotre, zalaganje za okoliš i športske manifestacije u kojima su učenici naše škole sudjelovali sa svojim učiteljima i osvajali vrijedne nagrade i priznanja. Malobrojne su škole u Hrvatskoj koje se mogu  pohvaliti tolikim brojem raznovrsnih programa, sadržaja, a na kraju i nagrada za svoj rad.

Sigurno ima puno ljudi koji se s ponosom sjećaju svoga života i rada u Osnovnoj školi Meje.