KNJIŽNICA OSNOVNE ŠKOLE MEJE

Broj čitateljskih mjesta: 9

Program za knjižnično poslovanje: MetelWin

Knjižničarka: Sanja Mamić, dipl.bibliotekar, prof. likovne kulture

„Knjiga nije hrana, ali je poslastica“

Tin Ujević

PRAVILA POSUDBE KNJIGA

•  korisnici školske knjižnice su učenici, učitelji i ostali djelatnici OŠ Meje

•  odjednom se mogu posuditi najviše 2 naslova – lektirni i za slobodno  čitanje

•  dok se ne vrate posuđene lektire ne mogu se posuditi nove

•  referentna građa (leksikoni, rječnici, enciklopedije, pravopisi), stručna literatura i časopisi mogu se koristiti samo u prostoru knjižnice

•  korisnici su dužni čuvati knjige i ostalu građu od oštećenja (podcrtavanje, trganje listova, izrezivanje slika…)

•  oštećenu ili izgubljenu građu korisnik je dužan nadoknaditi zamjenom za istovrsnu  građu ili građu u istoj novčanoj vrijednosti u dogovoru s knjižničarkom

•  na kraju školske godine učenici su dužni vratiti sve posuđene knjige u školsku knjižnicu

U KNJIŽNICI MOŽETE:

• posuđivati knjige i  časopise
  • koristiti stručnu građu  (samo u knjižnici)
  • napisati domaću zadaću
  • pisati referate
  • igrati društvene igre
  • sudjelovati u različitim kreativnim radionicama radionicama

KAKO PRONAĆI KNJIGU U KNJIŽNICI?

Knjige su složene po dobnim skupinama i po UDK oznakama

M - književnost za najmlađe (1. razred)

D -  dječja književnost (2.- 6. razred)

O - omladinska književnost ili književnost za mlade ( 7. i 8. razred)

ANT - antologije

I - igrokazi

N - narodna književnost

Unutar skupine knjige su poredane abecednim redom prezimena autora ili naslova knjige (ako nema autora).

ŠKOLSKE KNJIŽNICE

1) Članska iskaznica otvara vrata knjižnice pa je zato treba čuvati i ponijeti pri svakoj posudbi.

2)  Poštuj kućni red i potrudi se biti tiho! Ne trči po knjižnici!

3)  Svaka knjiga u knjižnici ima svoje posebno mjesto. Ako ne znaš gdje se knjiga nalazi ili kako se zove, pitaj knjižničarku!

4)  Pazi na knjigu koju čitaš da je ne izgubiš!

5)  Ne šaraj po knjizi! Ne trgaj i ne presavijaj listove! Ne podcrtavaj dijelove   knjige!

6)  Čuvaj  posuđene knjige kao da su tvoje vlastite. Knjiga je naš prijatelj!

7)  Pazi na rok vraćanja knjige kako bi svi stigli pročitati lektiru!

Budite pristojni, odgovorni i pametni korisnici knjižnice!

Mjesec školskih knjižnica - projekt razmjene straničnika 2016.
Autor: Sanja Mamić, 2. 11. 2016.

Ove godine obilježili smo Mjesec školskih knjižnica uključivanjem u Međunarodni projekt razmjene straničnika  između školskih knjižnica i njihovih korisnika iz cijeloga svijeta.

Ovogodišnji projekt se organizira pod nazivom Nauči odgonetnuti svoj svijet (Learn how to decode this your world).

Učenici 4.a razreda, zajedno s knjižničarkom i učiteljicom, izradili su straničnike na kojima su prikazali kulturnu baštinu i ljepote našega grada. Poslali smo ih  školi partneru - Pine Road Elementary School, Pensnsylvania, SAD.

I grupa Mladih knjižničara također je izradila straničnike te ih poslala u školu Colaiste Pobail Acla,u Achillu, koja se nalazi u Irskoj.

Preko web stranica smo upoznali kako izgleda njihova škola, vidjeli sličnosti i razlike te došli u doticaj s različitim idejama i iskustvima.

Sudjelovanje u ovom projektu svima je bilo zabavno.

Vjerujemo da će se našim prijateljima iz partnerskih škola svidjeti što smo napravili za njih i jedva čekamo da nam stignu i njihovi radovi!

Škole partnere možete  bolje upoznati na slijedećim poveznicama:

Pine Road Elementarv School, SAD  http://www.lmtsd.org/prs

Colaiste Pobail Acla, Irska        http://www.cpacla.ie/