Pas pomagač-moj komadić sreće koji sve pokreće
Autor: Sanja Mamić, 26. 2. 2020.

Danas smo u školi dočekali drage goste iz Zagreba, predstavnike Udruge za školovanje pasa vodiča i mobilitet. S njima su došli psi vodiči, labradori Blu i Nikita, i kraljevska pudla Megi, terapijski pas koji pomaže oboljeloj djeci u Klaićevoj bolnici. Kroz četiri radionice približili su nam svoj rad i način na koji školuju pse.

Gospođa Mira Katalenić, predsjednica Udruge, pričala nam je iz vlastitog iskustva s kojim se preprekama susreću slijepe osobe, pokazala kako se služi bijelim štapom i opisala koliko joj znači pomoć njenog psa vodiča Maxa.

Mirta Špehar-Kvesić, edukacijska rehabilitatorica, naučila nas je koje sve vrste službenih pasa postoje, kako ih možemo prepoznati, na koji način pristupiti slijepoj osobi i kako joj pomoći.

Trener pasa pomagača, Damir Vučić, opisao je postupak i školovanje takvih pasa. Naučili smo da i oni idu u vrtić, nakon kojeg slijedi selekcija, socijalizacija kod obitelji volontera.. a onda opet školovanje. Svaki pas treba “pronaći „ svoga korisnika i odgovarati njegovom načinu života. Labrador Blu, velika maza, pomagat će jednoj djevojčici. Koliko se vozi maziti, pokazao je u druženju s našim  učenicima.

Labradorica Nikita pokazala nam je  kako sluša naredbe i sigurno vodi svog trenera. Pas vodič umjesto slijepe osobe gleda, ali ne misli. Tijekom školovanja nauče  50-ak naredbi koje predstavljaju upute za smjer kretanja, zaobilaženje prepreka, pronalaženje primjerice zebre, stepenica…

Uz Damirovu pomoć,  nekoliko učenika prošetalo je s Nikitom.

Naučili smo da psi pomagači i terapijski psi mogu ulaziti u sva sredstva javnog prijevoza i u sve javne objekte.

Ovo druženje sigurno će nam ostati u lijepom sjećanju.

Hvala svim učiteljima i učenicima koji su svojim sudjelovanjem pokazali veliko srce naše škole!

Fotogalerija