Terenska nastava učenika četvrtih razreda Park prirode Biokovo-Makarska
Autor: Renata Silić, 7. 6. 2015.

U petak,5.lipnja u pratnji naših učiteljica Slavice Romac,Sandre Cvitanović i nastavnice prirode Silić bili smo na terenskoj nastavi na Biokovu i Makarskoj.

Uživali smo u ljepotama Parka prirode čiji je sastavni dio Botanički vrt Kotišina.

Nakon razgleda Botaničkog vrta spustili smo se u Makarsku i ostatak dana uživali na šljunčanoj plaži gdje smo se kupali,igrali ,družili u prirodi.

U popodnevnim satima krenuli smo kući ispunjeni dojmovima što smo vidjeli u Botaničkom vrtu i sada nam slijede pripreme za ekskurziju na koju idemo u utorak.

Ovdje bi vam htjeli samo još malo prenijeti znanja o onom što smo mi naučili u Botaničkom vrtu Kotišina.

U Botaničkom nas je dočekala ljubazna botaničarka Mila.

Prvo nas je odvela u  njihov dom u sklopu vrta čiji su zidovi puni fotografija o samom vrtu kako bi posjetitelji mogli bolje upoznati sadržaje koji se ovde nude.

Načili smo da je vrt osnovao franjevac Jure Radić u želji popularizacije i upoznavanja biljnog svijeta planine.Vrt je smješten na nadmorskoj visini od 300-500 m i tu možemo naći endemsku vrstu Biokovsko zvonce.

Na površini od 16,5 ha utvrđeno je oko 300 samoniklih biljaka od tipično mediteranskih do planinskih.

Tu smo vidjeli odmah na početku interesantno stablo Kok od čijih se sjemenaka izrađuje nakit,jadransku peruniku,vrisak , smilje i mnoge još ljekovite biljke koje u prirodnom okruženju rastu na ovom području.

U vrtu smo vidjeli i Kaštel iz 17. st. te doznali da se tu nalazi i jedan veliki slap Proslapkoji je većin dio godine suh, a oživi samo za vrijeme jakih kiša.

Mnogo smo naučili, bilo nam je lijepo i nakon ovog predavanja i razgleda zasluženo slijedilo je opuštanje na plaži u Makarskoj.

GALERIJA FOTOGRAFIJA:

Osim toga naučili smo da na samoj planini ima oko 400 speloloških jama i da je najdublja jama Mokre noge četvrta jama po dubini u Hrvatskoj.Tu možemo naći 7 različitih vrsta vodozemaca i 21 vrstu gmazova od koji je najljepša zmija Crvenkrpica.

Nakon ovog jako poučnog razgleda Botaničkog vrta spustili smo se u Makarsku na zasluženo kupanje i ostatak dana uživali u jednom novom ambijentu.

Terenska nastava učenika četvrtih razreda Park prirode Biokovo-Makarska
Autor: Renata Silić, 7. 6. 2015.

U Botaničkom nas je dočekala ljubazna botaničarka Mila.

GALERIJA FOTOGRAFIJA: