Terenska nastava - Salona
Autor: Marijana Polić Kuko, 9. 5. 2013.

U četvrtak , 09. svibnja 2013. učenici V.a i V.b zajedno sa nastavnicama Hrgom i Silić posjetili su nekadašnju metropolu stare rimske provincije Dalmacije- Salonu.

Na terenu smo se podijeli u 2 grupe koje su naizmjenično poslušale predavanja iz povijesti i prirode , a zatim krenuli svi zajedno u razgledavanje ovog kulturno-povijesnog spomenika.

Vidjeli smo terme i arenu u kojoj su se odvijale krvave borbe gladijatora i zvijeri.Nastavnica je posebno istaknula kako je značajno razdoblje u razvoju grada bila vladavina cara Dioklecijana  koji je nedaleko od Salone sagradio veličanstvenu palaču.

U daljini nam je pogled sezao na padine Kozjaka koje su se žutile od brnistre , biljke , po kojoj je iz grčkog naziva te biljke izveden i naziv našeg grada, Asphalathos.Na terenu smo vidjeli brojne autohtone vrste: masline, smokve, lovor,ružmarin , lavandu i brojne livadne biljke.

Analizirali smo njihovu građu što nam je dobro poslužilo da povežemo sa onim što smo naučili o biljci cvjetnjači.

Nakon terenskog rada dobili smo slobodno vrijeme u kojem smo se zabavili i poigrali unutar zidina stare Salone.

Bilo je poučno, zabavno i svi vi koji niste nikada bili na ovom povijesnom lokalitetu otiđite jer nismo ni svjesni koje kulturno blago imamo svega nekoliko kilometara udaljeno od našeg Splita.

Učenici V.a i V.b

Slike možete pogledati na:

Terenska nastava - Salona
Autor: Marijana Polić Kuko, 9. 5. 2013.

Učenici V.a i V.b

Slike možete pogledati na: