Eskurzija 8.-ih razreda u Hrvatsko Zagorje
Autor: Marko Čupić, 19. 5. 2023.

HRVATSKO ZAGORJE – EKSURZIJA

U utorak 9. 05. 2023. započela je naša razredna avantura. Više smo mjeseci iščekivali dan kada ćemo se svi zajedno uputiti prema odabranoj destinaciji – Hrvatsko Zagorje. Sve je započelo okupljanjem ispred škole u 06:30h. Polazak s autobusne stanice bio je u 06:45h kada smo se zajedno s našim profesorima (Marko Čupić, Nina Mikelić i Renata Silić) i vodičem uputili prema destinaciji. Nakon nekoliko sati vožnje stigli smo na naše prvo odredište – Memorijalni centar Nikole Tesle. Ondje smo naučili mnogo toga o znanstveniku i njegovom životu, ali i o njegovim izumima čije su replike bile izložene u potkrovlju muzeja pomoću kojih smo otkrili i način rada tih izuma. Nakon posjeta Memorijalnog muzeja uputili smo se prema Gornjoj Stubici. Tu smo posjetili Muzej seljačkih buna i vidjeli spomenik Matije Gupca – vođe Seljačke bune. Nakon toga slijedio je smještaj u hotelu i večera nakon koje smo imali organiziranu zabavu. Time je završio prvi dan naše ekskurzije.

Drugi dan nakon doručka posjetili smo glavni grad naše domovine – Zagreb. Posjetili smo Hrvatski sabor, Katedralu, Trg sv. Marka sa Crkvom sv. Marka, Gornji grad i Dolac. Nastavili smo obilazak grada s lokalnim vodičem. Dolaskom na trg bana Josipa Jelačića dobili smo slobodno vrijeme nakon čega smo imali organiziran ručak. Potom smo otišli u posjet TV kući Z1. Doznali smo o načinu rada na televiziji i o svemu što se događa iza kamera. Nakon toga vratili smo se u hotel gdje smo imali večeru i organiziranu zabavu.

Trećeg smo se dana nakon doručka uputili prema Krapini  i posjetili nalazište arheologa D. G. Kramberger i Muzej krapinskih neandertalaca. Zatim je uslijedio posjet i obilazak Dvorca Veliki Tabor uz stručno vodstvo a potom i organiziran ručak na seoskom imanju. Nakon toga posjetili smo dvorac Trakošćan obitelji Drašković gdje smo razgledali zbirke namještaja, slika, lovačkih trofeja i oružja poslije čega smo se vratili u hotel i večerali.

Četvrtog, zadnjeg dana, poslije doručka odjavili smo se iz hotela i uputili u Varaždin – središe Varaždinske županije. Ondje smo uz pratnju vodiča obišli grad i posjetili trg kralja Tomislava, Korzo, Gradsku vijećnicu, kip Grgura Ninskog i pjev anđela nakon čega smo imali slobodno vrijeme u gradu. Posjet gradu završio je odlaskom na organizirani ručak i polaskom prema Splitu gdje smo nakon duge vožnje stigli u večernjim satima.

Ovime je završila naša ekskurzija u Hrvatskom zagorju koja će nam zauvijek ostati u lijepom sjećanju i na kojoj smo ,osim što smo se zabavili, naučili i doznali mnogo toga o našoj domovini, njezinoj prošlosti i kulturi.

Rino Bajić i Gabrijela Knezović 8.b

Eskurzija 8.-ih razreda u Hrvatsko Zagorje
Autor: Marko Čupić, 19. 5. 2023.

HRVATSKO ZAGORJE – EKSURZIJA

Rino Bajić i Gabrijela Knezović 8.b