Digitalna čistka
Autor: Josip Reić, 1. 4. 2023.

Fotografiramo, snimamo videozapise, šaljemo e-poruke, dijelimo, „zumamo“ punimo digitalne košarice u web trgovinama i često ne shvaćamo da svojim on-line navikama, u digitalnom svijetu stvaramo onečišćenje koje utječe i na naše stvarno okruženje. Virtualni otpad koji stvaramo svake godine proizvede 900 milijuna tona CO2 što je više od godišnje proizvodnje cijele Njemačke. Neke studije procjenjuju da će za deset godina samo internetska mreža potrošiti 20% ukupne svjetske energije, odnosno da će do 2025. godine spremišta podataka koristiti petinu sve proizvedene energije i time postati jedan od najvećih onečišćivača. Već sada, emisije CO2 povezane s internetom veće su od emisija svjetske zrakoplovne industrije.

Zbog toga se svake godine u ožujku obilježava Dan digitalnog čišćenja (Wolrd Digital cleanup day) koji smo obilježili i u našoj školi u sedmim razredima. U 45 školskih minuta učenici su izbrisali čak 26,65 GB nepotrebnih fotografija, videozapisa, zvučnih i tekstualnih datoteka i poruka elektroničke pošte te time oslobodili spremnike svojih pametnih telefona te virtualne memorije.

Sudjelovanjem u ovoj akciji učenici su naučili kako brisanjem nepotrebnih digitalnih datoteka, ali i usvajanjem održivih online navika možemo smanjiti rasipanje električne energije pa tako i emisije ugljičnog dioksida. Učenici su stekli nove kompetencije za promjenu svakodnevnih navika u skladu s održivim razvojem, što je ključno za stasanje u aktivne građane odgovorne prema sebi, svojoj lokalnoj pa tako i globalnoj zajednici kojoj pripadaju.

Digitalna čistka
Autor: Josip Reić, 1. 4. 2023.