5. smotra dječjeg glazbenog stvaralaštva SDŽ
Autor: Marko Čupić, 26. 4. 2024.

25.04.2024. godine u organizaciji Županijskog stručnog vijeća učitelja Glazbene kulture Splitsko-dalmatinske županije i Saveza kulturno-umjetničkih društava Splitsko-dalmatinske županije, te uz generalno pokroviteljstvo Županije Splitsko-dalmatinske u koncertnoj dvorani Ive Tijardovića u Hrvatskom domu održana je V. smotra dječjeg glazbenog stvaralaštva Splitsko-dalmatinske županije koja je u dvosatnom predstavljanju okupila 380 učenika (djece i mladih) i njihove mentore (učitelje Glazbene kulture) koji se u svojim matičnim školama bave izvannastavnim glazbenim aktivnostima poput: zborskog pjevanja, klapskog pjevanja, pjevanja u malim vokalnim sastavima ili sviranja u instrumentalnim sastavima.

Sveukupno 13 školskih zborova bez pratnje ili u pratnji instrumentalnih sastava te 3 dječje klape iz 14 osnovnih i srednji škola s područja Splitsko-dalmatinske županije (od Prološca, preko Omiša, Splita, Kaštela, Trogira do Okruga)  izveli su dvosatnom predstavljanju gotovo 30-tak kompozicija različitih glazbenih žanrova (klasičnih, pop, tradicijskih). Nastup svih glazbenih skupina afirmativnim stručnim komentarom popratio je dr.sc. Goran Sučić.

Smotru koju je svečano otvorio dožupan splitsko-dalmatinske gosp. Stipe Čogelja, podržala je i Agencija za odgoj i obrazovanje Republike Hrvatske.

Ovom manifestacijom nastojalo se svoj našoj djeci i mladima pružiti priliku javnog scenskog nastupa, kako bi pokazali svoju kreativnost, talente, stečena glazbena znanja i vještine te istim podijelili glazbenu radost s publikom u pravom koncertnom okruženju. Nekima od njih ovo je bio ne samo prvi nastup, već i dolazak u jednu koncertnu ustanovu, na čemu su svi mali izvođači i njihovi nastavnici zahvalni upravi i djelatnicima Hrvatskog doma u Splitu, koji su im isto nesebično omogućili. Smotra nije bila natjecateljskog karaktera već je pružila mogućnost svim učenicima i učiteljima pokazati javnosti svoj cjelogodišnji rad. Ona je prilika za javni nastup i onim zborovima koji će svoje umijeće pokazati na pravom natjecanju zborova Glazbene svečanosti hrvatske mladeži, ove godine u Varaždinu.

Ovogodišnja smotra je bila je i medijski popraćena kako kroz televizijski prilog za TV Dalmaciju i javljanje uživo za HRT-ovu emisiju "Dobro jutro, Hrvatska", tako i članke na mrežnim portalima.