15. 3. 2024. European Day of Music in School (EuDaMuS) - Europski dan glazbe u školama
Autor: Marko Čupić, 15. 3. 2024.

15. ožujka 2024. – Europski dan glazbe u školama (EuDaMus)

Jedinstveni i ujedinjeni u glazbi

Pjevački zbor i orkestar OŠ Meje iz Splita i ove godine sudjelovao je u međunarodnom projektu obilježavanja Europskog dana glazbe - European Day of Music in School (EuDaMuS) u organizaciji Europske udruge za glazbu u školi. Ove godine u projektu su sudjelovali učenici iz više od 400 europskih škola koji su predstavili tradicijsku glazbu svog zavičaja.

Tema ovogodišnje proslave Europskog dana glazbe je Jedinstveni i ujedinjeni u glazbi. Naši učenici su uvježbali dalmatinsku pjesmu Plovi barka u vokalnoj i instrumentalnoj verziji.

Nacionalna koordinatorica projekta doc. dr. sc. Blaženka Bačlija Sušić s Učiteljskog fakulteta u Zagrebu pridružila je našu snimku snimkama svih sudionika te je izrađen zajednički video čiju su premijeru učenici pratili 15. ožujka u školi.

Za ovu prigodu pristupilo se projektu izrade EuDaMus songbooka - Ujedinjeni u Europi. Naša škola je bila predstavnik za Hrvatsku s pjesmom Plovi barka. Projekt se izvodio po etapama:

do 1. prosinca 2023. trebalo je na zajednički Google Drive učitati:

-         opis pjesme

-       melodiju učitanu kao MIDI datoteku

-        Finale, Sibelius ili MuseScore datoteku partiture.

1.-15. prosinca, 2023.

Svakom od sudionika bio je dodijeljen par, a  od sudionika se tražilo da pročitaju materijal pjesme iz druge zemlje, da se ponašaju se kao kritični prijatelj i potvrde je li sve jasno ili predlože što bi se moglo revidirati ili dodati.

15. prosinca,2023. – 15. siječnja, 2024.

Urednici su dodavali svoje komentare/prijedloge za izmjene.

15. siječnja - 1. veljače, 2024.

Slijedio je rad na konačnim revizijama vlastitog doprinosa, uzimajući u obzir sve komentare i prijedloge (od strane para autora i urednika).

do 1. veljače, 2024.

Sudionici su trebali prenijeti audio snimku i svoj konačni revidirani tekst. Na kraju 15. 3. 2024., na Europski dan glazbe u školama objavljen je Eudamus songbook na internet stranici https://eas-music.org/

Cilj projekta je promoviranje glazbenog obrazovanja pjevanjem, umjetničkim stvaranjem, crtanjem, slušanjem glazbe, raspravljanjem i dijeljenjem glazbe s građanima diljem Europe. Ponosni smo što smo bili dio ovog lijepog i uspješnog projekta.

Marko Čupić, učitelj glazbene kulture

EuDaMuS_Song_book_2024.pdf (14.66 MB)