Kuhamo za beksućnike: o la la 366 večera
Autor: Marijana Polić Kuko, 2. 5. 2023.

Roditelji i učenici 5.a i 5.b su sa razrednicama Marijanom Polić Kuko i Tinom Bašić pripremili večeru za korisnike Centra za beskućnike.

5.a je večeru donio 17. travnja 2022., a 5.b 20. travnja 2022.

Stolovi su bili obilno napunjeni hranom, kolačima, sokovima i voćem. Ova večera je pripremljena od srca i nije samo hrana već i podrška bez ikakvog osuđivanja

Galerija slika

Prema nekim procjenama u gradu Splitu ima više od 1000 beskućnika. Udruga „Most“ u suradnji s gradom, koji je osigurao prostor na adresi Gundulićeva 22, skrbi o njih 36. Skrb obuhvaća prihvat stručne osobe i prenoćište od 19 navečer do 8 ujutro. Lana Iljadica i Lada Štefek su prije 10 godina pokrenule Građansku incijativu o La La Kuhamo za beskućnike 366 večera i od tada do danas dobri građani našega grada, ali i mnogo šire svaku večer donose beskućnicima kuhanu večeru.

Pitanje „Kako se postaje beskućnik?“ ima tisuću odgovora jer svaki beskućnik ima svoju priču. Od 36 štićenika 30 je muškaraca jer se, na žalost, oni teško vraćaju normalnom životu u obitelji (zatvoreni su, ne snalaze se u iskazivanju emocija, teško uspijevaju „pokrpati“ raskidane obiteljske veze i vratiti se svojim obiteljima ako ih imaju…). 5-6 štićenika su žene.