Posjet šestaša Islamskoj zajednici i Židovskoj općini u Splitu
Autor: Ivana Hrga, 2. 3. 2023.

U četvrtak 2. ožujka 2023. učenici šestih razreda sudjelovali su u zanimljivoj izvanučioničkoj nastavi povijesti i vjeronauka. Naime, išli su u posjet Islamskoj zajednici i Židovskoj općini u Splitu kako bi se pobliže upoznali s tim vjerama i njihovim oičajima i naučili koliki je doprinos tih zajednica u životu našeg grada.

Više o posjetu pročitajte pod OPŠIRNIJE, a fotografije pogledajte klikom na OVDJE.

Dio je to školskog projekta „Multikulturalni Split” kojim koordiniraju učiteljica povijesti Ivana Hrga i vjeroučiteljica Dijana Čondić-Kapetanov. Uz njih, u učeničkoj pratnji bile su još i školska pedagoginja Ljiljana Vukojević i učiteljica prirode Linda Tomašević Bajto. Cilj projekta je istražiti utjecaj židovske, islamske i pravoslavne zajednice na razvoj našeg grada, naučiti o njihovim kulturama, običajima, vjerskim obredima te naučiti kako je važan i potreban suživot i tolerancija među različitim kulturama.

Ovog puta posjetili smo islamsku i židovsku bogomolju - medžlis i sinagodu. U islamskom molitvenom prostoru srdačno nas je dočekao imam Hadži Vahid ef. Hadžić. Na zanimljiv način pričao je o islamskoj vjeri, običajima i blagdanima i strpljivo odgovarao na brojna učenička pitanja.

Potom smo se uputili do Splitske sinagoge, treće najstarije u Europi, iza praške i dubrovačke. I tu smo vrlo srdačno dočekani te smo od gđe Dražene čuli jako mnogo zanimljivih informacija o židovskoj vjeri, blagdanima, običajima, ali i istaknutim Splićanima židovskog podrijetla koji su itekako zadužili Split, poput Danijela Rodrige i Vida Morpurga, uz čiju smo se nekadašnju knjižaru i fotografirali. S gđm Draženom smo dogovorili i zajednički posjet Židovskom groblju u svibnju.

Ovo je početak našeg projekta, a do kraja školske godine očekuje nas još mnogo učeničkih aktivnosti u razredu i na terenu, a sve s ciljem upoznavanja s bogatom prošlošću našeg grada, upoznavanja drugih kultura i religija, razvijanja međureligijskog dijaloga te međusobnog prihvaćanja i uvažavanja.