Zlatne diplome natjecanja Dabar 2021.
Autor: Josip Reić, 23. 11. 2021.

U OŠ Meje i ove godine organizirano je natjecanje iz informatike i logičkog razmišljanja Dabar. Na natjecanju koje je održano od 8.-12. studenoga sudjelovalo je gotovo 77 učenika naše škole u ukupno 3 kategorije uzrasta.

Zahvaljujemo se svim učenicima na sudjelovanju, a posebno pohvaljujemo učenike koji su se plasirali među 10% najboljih u Republici Hrvatskoj i time osvojili zlatne Dabrove diplome: Fabijan K. (6. b), Laura T. (5. b), Kiara D. (6. a), Duje J. (5. b) i Duje L. (6. b)

Više o natjecanju kao i o ovogodišnjim rezultatima pročitajte pod Opširnije.

Dabar je više od natjecanja, Dabar je izazov!

Republika Hrvatska je od 2016. godine uključena u međunarodnu inicijativu Bebras (Dabar) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja, a od 2016. u izradi zadataka sudjeluju i hrvatske učiteljice i učitelji.

Dabar se izvrsno nadovezuje na kurikularnu reformu kojom se potiče razvoj računalnog razmišljanja od prvog razreda osnovne škole kroz rješavanje primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje čime se postupno uvodi učenike u svijet digitalne tehnologije.

Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga “Suradnici u učenju” uz podršku Hrvatskog saveza informatičara, Visokog učilišta Algebra i CARNET-a, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Prvo natjecanje Dabar u Hrvatskoj održano je u studenom 2016. s 5624 sudionika. Već sljedeće godine interes za sudjelovanjem u natjecanju je pokazalo više od 430 škola a sudjelovalo je 15247  učenika u svih 5 kategorija. 2019. godinu obilježili smo s 24769 natjecatelja, a 2020. s 36 491 sudionikom.

Ove školske godine sudjelovalo je čak 42553 natjecatelja te su ostvareni sljedeći rezultati:

MiliDabar – učenici 3. i 4. razreda OŠ (10122 učenika)

• najveći broj bodova: 12 (24 učenika)
  • najboljih 10%: 8,33 bodova i više (1030 učenika)
  • najbolje riješen zadatak: Lozinka
  • najlošije riješen zadatak: Rezultati ispita

KiloDabar – učenici 5. i 6. razreda OŠ (12724 učenika)

• najveći broj bodova: 12 (4 učenika)
  • najboljih 10%: 6,5 bodova i više (1311 učenika)
  • najbolje riješen zadatak: Vulkani
  • najlošije riješen zadatak: Kutije

MegaDabar – učenici 7. i 8. razreda OŠ (9558 učenika)