Projekt "Čitamo mi, u obitelji svi"
Autor: Sanja Mamić, 31. 1. 2017.

Ove godine i naša škola se uključila u nacionalni projekt poticanja čitanja „Čitamo mi u obitelji svi“. Projekt je osmišljen prema principu putovanja knjižnične naprtnjače među učenicima trećeg razreda. Svakog petka jedan od učenika nosi je kući, u obitelj. U naprtnjači se nalazi osam knjiga za djecu i za odrasle i „gostuje“ u obitelji učenika pet dana te cijela obitelj sudjeluje u zajedničkom čitanju barem petnaest minuta dnevno. Važno je napomenuti da nije potrebno pročitati sve knjige od korica do korica, već izabrati ponešto zanimljivo. Cilj projekta je poticanje čitanja i razvoj tehnike čitanja, na način da se i roditeljima ukaže na važnost čitanja pred djecom i s djecom.

Svake srijede učenik vraća naprtnjaču u školu i ima prigodu drugim učenicima prepričati sve lijepo i zanimljivo što mu se dogodilo tijekom proteklih nekoliko dana uz zajedničko čitanje . U naprtnjači se, osim knjiga, nalazi i bilježnica u koju učenici sa svojim ukućanima upisuju doživljaje.

Ovo je i školski projekt jer obuhvaća zajednički rad knjižničara i učitelja s učenicima na promociji školske knjižnice i svladavanju tehnike čitanja kod učenika. I na kraju, razredni projekt jer uključuje sudjelovanje svih učenika trećeg razreda u zajedničkoj aktivnosti - čitanju.

Razvoj čitalačke vještine ključan je za razvoj svih drugih pismenosti. Nakon što učenici u prvom razredu osnovne škole nauče čitati, jako je važno da im možemo ponuditi zanimljivu literaturu za čitanje. Ako učenici u nižim razredima ne usvoje dovoljno dobro tehniku čitanja, kasnije je veoma teško nadoknaditi propušteno te redovito imaju problema s učenjem, a ne samo s čitanjem (lektire).

Projekt je organizirala Hrvatska mreža školskih knjižničara, a provode je knjižničari osnovnih škola diljem Hrvatske.

Nadamo se da će svaki učenik i članovi njihovih obitelji pronaći nešto zanimljivo i poučno!

Ugodno obiteljsko druženje s knjigama žele vam učiteljice 3.a - Meri i Ivana i knjižničarka Sanja!

Knjige koje se nalaze u naprtnjači:

1.skupina   Carstvo dječjih priča - „ Brbljava Iva“

2. skupina  Stripovi  -  „Mali Guj i njegov zmuj“

3.skupina   Beletristika za odrasle članove obitelji - „Pijesku već oplakanom“

4. skupina  Slikovnica - „Pettson ima loš dan“

5. skupina  Mali istraživači -  „Nogomet - pravila igre“

6. skupina  Priručnici za odgoj - „Roditeljstvo se može učiti“

7. skupina  Slobodno vrijeme uz knjigu -  „Čudesan origami“

8. skupina  Etno priče i legende -  „Sveti Duje“

Fotoalbum:http://os-meje-st.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=236