Izložba „Poštanske marke u Hrvatskoj“
Autor: Sanja Mamić, 25. 1. 2017.

U  atriju škole  možete pogledati izložbu o hrvatskim poštanskim markama i na zabavan način upoznati našu zemlju, njene prirodne ljepote kao i mnoge važne kulturne, povijesne i sportske događaje.

Svaka marka priča nam svoju zanimljivu priču. One se ponekad nazivaju i “veleposlanicima države“ jer su izvor obavijesti o sadašnjosti i prošlosti jedne države.

Izložba je ostvarena u suradnji s Hrvatskom poštom koja je donirala zbirke poštanskih maraka, komplete dopisnica te knjige „ Pošta - knjiga odgovora na dječja pitanja“, „Split 295-1995“ i „Knin 5.kolovoza 1995“ koje možete pročitati u školskoj knjižnici.

Zahvaljujemo Hrvatskoj pošti na donaciji koja je obogatila ponudu naše školske knjižnice.

Poštanska marka rezultat je rada dizajnera, umjetnika, tiskara te brojnih ljudi drugih zanimanja. Proces nastanka poštanske marke uključuje odabir teme marke, izradu dizajna, tisak marke i transport marke u poštanski ured.

KADA I GDJE JE NASTALA POŠTANSKA MARKA?
Prva poštanska marka, kao sredstvo plaćanja poštarine, nastala je 1840. godine u Velikoj Britaniji. Nazvana je „Crni peni“ jer je vrijedila jedan peni i bila otisnuta crnom tintom. Prije uvođenja poštanske marke poštarinu je plaćao primatelj pisma. Neki su, želeći izbjeći plaćanje poštarine, na omotnicama pisali skrivene poruke. Primatelj pisma uzeo bi omotnicu, pročitao poruku te pismo samo vratio poštonoši. Plaćanjem poštarine prilikom slanja pisma doskočilo se ovom problemu.

KADA SE U HRVATSKOJ POJAVILA PRVA POŠTANSKA MARKA?

Samo deset godina poslije, odnosno 1850. godine! Tada je Hrvatska bila u sastavu Austrijske Monarhije. Prva hrvatska poštanska marka tiskana je 1918. godine nakon odcjepljenja od Austro-Ugarske. Poštanske marke Republike Hrvatske počinju se izdavati 1991. godine. Poštanska marka „Zračna pošta Zagreb – Dubrovnik“ izdana je 9. rujna 1991. godine te taj dan Hrvatska pošta slavi kao Dan marke.

KAKVOG SVE OBLIKA MOŽE BITI POŠTANSKA MARKA?

Iako poštanska marka najčešće ima oblik kvadrata ili pravokutnika, u svijetu su tiskane okrugle, ovalne, peterokutne i trokutne marke, pa čak i marke u obliku voća! Tiskane su i mirisne poštanske marke, 3D-marke, marke od različitih materijala, zvučne marke te marke koje svijetle u mraku.

Hrvatska pošta izdala je nekoliko okruglih poštanskih maraka. Prva je bila posvećena Europskom nogometnom prvenstvu u Portugalu 2004. godine

ŠTO JE FILATELIJA?

Filatelija je hobi čiji su predmet poštanske marke, a ljude koji ih sakupljaju nazivamo filatelistima. Ujedno je i najrašireniji hobi u svijetu. Nadam se da ćete ga i vi zavoljeti, kao i vaši brojni vršnjaci diljem svijeta.

ZAŠTO LJUDI SAKUPLJAJU POŠTANSKE MARKE?

Poštanske marke oduševljavaju mnoge od samog početka. Ljepota, oblikovanje, tematska raznolikost i ograničenost serija poštanskih maraka bile su dovoljan razlog da se već 1863. godine sastane prva organizirana skupina sakupljača poštanskih maraka. Danas u svijetu ima više desetaka milijuna filatelista. Mnoge su slavne osobe u djetinjstvu sakupljale poštanske marke, a neki su ih nastavili sakupljati cijeli život.

PENNY MAGENTA

Najskuplja rijetka marka svijeta nosi naziv „Penny magenata“ Britanske Gvajane. Jedan od najrjeđih svjetskih unikata među filatelistima nosi naziv i jedne od najružnijih marki svijeta koje su ikada izdane. Nastala je kao posljedica štampanja na različitim papirima u državi Gvajani koja je tada bila britanska kolonija. Umjesto kvadra i crne boje, ova markica je u obliku osmerokuta i crvenoljubičaste boje. Smatra se da danas postoji samo jedan primjerak ove poštanske marke .